Както добре е известно, все още няма специфично/ етиологично средство за лечение на инфекцията причинявана от Ковид-19. Изпитват се най-различни добре познати лекарства или комбинации от лекарства с различен успех, които за сега показват на-общо казано разочароващи клинични резултати и значителни по тежест странични реакции. От друга страна, огромните усилия, които се прилагат в целия свят да се разработи достатъчно безвредна и ефективна ваксина също са свързани с много неизвестни особено поради фактът, че ние не знаем какъв имунитет ще създаде една бъдеща ваксина по отношение неговата сила и продължителност.
Всичко това налага, да съсредоточим усилията си в профилактиката на тази инфекция предизвикваща непозната до сега в историята на съвременния свят пандемия. За да се намери подходящ подход в това отношение е необходимо добре да се познава механизма по който Ковид-19 прониква в организма и осъществява своите патогенетични ефекти и имунологичните механизми, които стоят в основата на това. Днес е много добре известно , че вирусът прониква през дихателната система, като първоначално се установява дълбоко в назо-фаринкса, след което прониква в дихателната система и се свързва с рецепторите по алвеолните клетки / т.н. АСЕ2 рецептори / и предизвиква тежко нарушаване на кислородния транспорт с добре известните патологични последици водещи до картината на Остър Дихателен Дизстрес Синдром / ARDS /. От имунологична гледна точка, Ковид-19 води до силно намаляване нивото на Т-лимфоцитите, които са в основата на клетъчния имунитет, специално на т.н. цитотоксични Т-лимфоцити към които се отнасят основните клетки борещи се с инфекциите: т.н. «Клетки убийци» и т.н. «Паметови клетки« – носители на имунологичната памет. Но успоредно с това, вирусът предизвиква много мощното им активиране свързано с отделяне но голямо количество биологични активни вещества- цитокини, които имат разнопосочно токсично действие в организма и са в основата на т.н. «цитокинова буря, водеща до различни тъканни и органни увреждания. Всичко това представлява клетъчно-медиирания имунен отговор на организма към инфекцията с Ковид-19. Но освен това, вирусът предизвиква и хуморален / серумен / имунен отговор свързан с образуване на специфични антитела от клас ИгМ, ИгГ и ИгА, които имат голямо значение при създаването на колективния имунитет и вероятно при бъдещата ваксина, съвместно със стимулиране на клетъчния имунен отговор.
От изложеното става ясно, че при тежко протичаща инфекция с Ковид-19 се осъществяват сложни имунологични- клетъчни и хуморални – процеси, които не са напълно изяснени, поради което не би трябвало да се правят опити за модулирането им на настоящия етап на знанията ни.
Всичко това ни дава основание да прием, че усилията трябва да се насочат към възможностите на профилактиката чрез стимулиране на вродения, естествения имунитет, който има голям потенциал от механизми за защита от бактериални и вирусни инфекции.
Споменаваме всичко това, за да се разбере по-добре предложението за използване на препаратите Респистим и Фариностим в профилактиката на Ковид-19 инфекцията. Респистим е препарат съдържащ добре известният полибактериален имуномодулатор Респивакс, обогатен с набор от витамини и минерали с подчертано антиоксидантно и имуностимулиращо действие. Проведените експериментални и клинични данни показват, че той стимулира: нивото на защитните секреторни ИгА антитела, фагоцитозата, нивото на интерферона и сърфактанта, активността на Т-like рецепторите, т.е фактори които могат да изиграят много положителна роля в борбата с корона-вируса, по-точно в неговата профилактика, когато се приема от здрави хора. По 1 таблетка на ден в продължение на 3 месеца позволява да се постигне добро активиране на всички тези имунологични механизми на вродения имунитет.
Фариностим е също полибактериален имуномодулатор на базата на липополизахариди и липопептиди от бактерии най-често срещащи се в назофаринскса.Той се приема чрез смукане – 3-4 пъти на ден по 1 таблетка. По този начин се стимулира локалния имунен отговор в назофаринкса. Това е много важно, тъй като вече е установено, че Т-цитотоксични лимфоцити се експресират и локално – върху клетките на алвеолите и назофаринкса и по този начин ще бъде стимулирана тяхната противовирусна активност.
Съвместното приемане на двата препарата в продължение на 3 месеца в предепидемичен или епидемичен период от клинически здрави хора би допринесло за засилване на техния естествен/ вроден имунитет в борбата различни дихателни бактериални и вирусни инфекции, вкл. и причинената от Ковид-19.